tanitim@esenyurt.edu.tr 444 9 123

Türkiye Bursları

2012’de hayata geçirilen “Türkiye Bursları” ilk yılında 40.000 başvuru aldı ve bu doğrultuda geçmiş yıllara oranla başvuru sayılarında ciddi bir artış görüldü. Türkiye Bursları programı 2019 yılında yaklaşık 150 bin başvuru aldı.
 
Türkiye Bursları, finansal destek sağlamasına ek olarak öğrencilerin üniversitelerde istedikleri programlara yerleştirilmesini de kapsamaktadır ve bu özelliğiyle dünyadaki diğer burs programlarından ayrışmaktadır. Üniversite eğitimi dışında, Türkiye’de geçirmiş oldukları süre boyunca müfredat dışı sosyal, kültürel ve akademik aktivitelerden faydalanma olanağı da sağlanmaktadır.
 
Türkiye Bursları programı bünyesinde bulundurduğu farklı araştırma modülleri ve Türkçe dil eğitimi ile diğer ülkelerdeki akademisyenlere, araştırmacılara ve kamu personellerine de destek vermekte.
 
Uluslararası Öğrencilerle yakın iletişim sadece eğitim sürelerince değil, mezuniyetlerinin sonrasında da devam etmektedir. Türkiye’de yükseköğrenimini tamamlayan öğrenciler ülkeleri ve Türkiye arasında köprüler kuran gönüllü ülke elçiliği görevini de üstleniyorlar. Bu doğrultuda, dünya çapındaki mezunlarımızla bağlarımızın korunması amacıyla Türkiye Mezunları Ağı oluşturulmuştur.
 
Başvuru Adresleri